Otázky a odpovědi

Dotazy na téma „toxoplasmóza a těhotenství“ prosím pokládejte zde.

Jinak využijte formulář na konci této stránky.

Vyhledávání v otázkach: výsledků na stránku:
Otázka číslo: 122
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať na zistené hodnoty toxoplazmózy IgM neg. ,IgG poz.94,9. som v 20tt a mám obavy,čo znamenajú. Ďakujem za odpoveď.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Nemějte strach, vaše výsledky znamenají, že jste toxoplasmózu prodělala před delší dobou, a to nejméně před rokem ( aniž jste o tom věděla) a nyní jste paměťovými protilátkami chráněna proti infekci nové ( a budete až do konce života). Vaše současné ani žádné budoucí těhotenství není a nebude toxoplasmózou ohroženo, žádné další kontroly nejsou potřeba.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 47
Dobrý den paní doktorko, jsem ve 34.tt a chtěla bych vědět, jestli je možné se nakazit toxoplasmozou, když jsem vařila (pracovala se syrovým vepř. masem) a přitom se píchla do prstu a tekla mi krev? Je možné touto cestou se nakazit nebo bych to musela vyloženě sníst? A případně za jak dlouho bych musela od této doby na odběr, kdyby to bylo nutné? Děkuji mockrát za Vaši odpověd i čas.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Vámi uvedený způsob přenosu infekce je málo pravděpodobný, obzvlášť pokud jste si ránu běžně ošetřila, i když zcela vyloučit nelze. Daleko větší riziko by bylo, kdybyste syrové maso, které obsahuje oocysty, snědla. Nemějte ale strach, pokud by přece k přenosu infekce v takto pokročilém těhotenství došlo, riziko závažnějšího postižení plodu již není. V klidu si užijte zbytek těhotenství a pokud chcete mít jistotu, požádejte lékaře, u kterého budete rodit, o odběr Vás a děťátka hned po narození ( to bych doporučovala i pokud Vám odběr dosud dělán nebyl, či byl negativní ). Pokud by se poté toxoplasmóza u vašeho dítěte prokázala, lze ji s velmi dobrým efektem léčit.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 83
Dobrý den,chci se zeptat zda tyto výsledky na toxoplazkozu jsou normální-bylo to děláno nějakou metodou asi KFR 1:5pozitivní,IgA- negativní, IgG 4,36 můžete se k tomu vyjádřit děkuji Michal Ševčík

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Vámi uvedené informace nejsou kompletní, bohužel mi chybí stěžejní údaj, a to hodnota protilátek IgM ( hlavní marker akutní fáze). Z toho, co mám k dispozici nelze závěr jasně udělat, máme následující možnosti - pokud k tomuto složení bude IgM negativní, což předpokládám, pak se jedná o starou infekci prodělanou před delší dobou, nyní tedy chronickou fázi toxoplasmozy s přetrvávajícími paměťovými protilátkami IgG (pro tuto variantu svědčí i negativita IgA a nízký titr KFR 1:8). Ovšem pokud budou protilátky třídy IgM pozitivní, značí nález fázi akutní či subakutní a o přesnějším určení rozhodne výše protilátek IgM či dynamika protilátkové odpovědi dle kontrolního odběru.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 119
Dobry den, jsem ve 16tt tehotenstvi, pri odberech v prvnim trimestru mi nebyl delan odber na toxoplasmozu, byle jsem v prostredi s kockami i volne zijicimi cca do obdobi 3 az 4 tydnu tehotenstvi. Myslite ze ma smysl delat odber ted?Dekuji

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Test na toxoplasmozu má smysl dělat v jakékoliv fázi těhotenství, čím dříve, tím lépe, obzvlášť pokud jste byla v kontaktu s kočkami (ovšem i bez toho). Požádejte o něj svého gynekologa či praktického lékaře, ev. se obraťte na infekční oddělení nejbližšího zdravotnického centra. Důležitá je však zejména interpretace výsledku a další postup dle hodnot protilátek, měl by jej tedy hodnotit lékař znalý této problematiky, pokud budete chtít, můžete se obrátit i přímo na mě, bližší informace vám zašlu mailem.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 7
Dobrý den, prosím o radu. Jsem v 10 týdnu těhotenství a z krevních testů mě lékař informoval, že mám nález toxoplasmozy. Současně mě ale řekl, že to je poměrně běžná věc, moji rodiče chovají kočku a prý to může být způsobeno tím. Do těhotenské průkazky mi napsal: toxo: neg IgM, neg IgG, LFP, MCG, estr. Nevím, co to znamená, ale mám veliký strach, jestli nemůže být nějak poškozeno miminko. Dá se prosím z výše uvedeného poznat, zda jsou moje obavy na místě? Děkuji předem moc za odpověď Vyskočilová

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Z výše uvedených zkratek lze usoudit na souvislost s toxoplasmózou pro \"neg IgM, neg IgG\" - jedná se o protilátky proti infekci, avšak zkratka \"neg\" by měla znamenat \"negativní\" a tedy celý tento zápis bych vyhodnotila jako nepřítomnost protilátek proti toxoplasmoze, což ovšem znamená, že jste se s danou infekcí dosud nesetkala (a tedy bude potřeba vás nadále sledovat, dodržovat hygienická opatření a provést kontrolní odběry v každém trimestru- viz jeden z mých posledních článků), ovšem tento fakt je jaksi v rozporu s informací vašeho gynekologa, že máte \" nález toxoplasmozy, který souvisí s kočkami vašich rodičů \" . Bohužel více z uvedeného nevyvodím, požádejte svého lékaře o přesný závěr provedeného vyšetření ( pro diagnostiku této infekce se užívají zkratky IgG, IgM, IgA, IgE, IF, KFR, avidita IgG). Další údaje bych s trochou fantazie viděla jako hCG (místo MCG), alfaFP ( to bude LFP s řeckou alfou) - to jsou zkratky markerů, které se vyšetřují v rámci těhotenského screeningu ( preventivního vyšetření či lépe záchytu) vrozených vad plodu a nemají s toxoplasmozou nic společného.

MUDr. Markéta Geleneky
Předchozí | 1168 169 170 171 | Následující

Vaše otázka:
Zadejte kód:
Email: 1

1 - nepovinné, v případe poskytnutí se použije na zasláni odpovědi