Otázky a odpovědi

Dotazy na téma toxoplasmóza a těhotenství prosím pokládejte zde. Jedná se o stránky našeho nového webového projektu, kde se také dozvíte mnoho jiných užitečných informací.


V ostatních případech můžete dotazy pokládat pomocí formuláře na konci této stránky.


Vyhledávání v otázkach: výsledků na stránku:
Otázka číslo: 49
Dobrý den, jsem v 32tt nebyla jsem na testech na toxo. Před dvěma dny jsem si koupila španělský salám který není tepelně opracován a je vyroben sušením z vepřového masa. Bohužel jsem si až pozdě uvědomila že bych to jako těhotná neměla jíst. Chtěla jsem se zeptat jaké je riziko nakažení toxoplasmozou a jaké je riziko pro miminko když jsem ve 32 tt. ve 30 týdnu bylo vše v naprostém pořádku na ultrazvuku. Moc děkuji za odpověd opravdu mě to velice trápí.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Přenos infekce způsobem, který jste uvedla, je pochopitelně možný. Výše rizika nelze odhadnout, musela byste zjistit promořenost vepřového dobytka toxoplasmózou ve Španělsku a přesný způsob zpracování masa, a to opravdu není jednoduché. Pokud infekci takto získáte a jste v 32.tt, riziko přenosu na vaše děťátko je poměrně vysoké, koncem 3.trimestru se pohybuje až kolem 60%. Naštěstí však čím pokročilejší je těhotenství, tím menší je riziko vážných komplikací u plodu. Nejtypičtějším možným projevem- v této fázi gravidity vzniklé- vrozené toxoplasmozy, jsou oční komplikace- tedy záněty očí, které se dají velmi dobře léčit, i když mají tendenci k opakování, často vznikají až kolem 3.-5. roku věku dítěte. Udělejte si nyní testy na toxoplasmózu, cca týden po požití salámu a uvidíte. Pokud budou známky akutní infekce, doporučuji zahájit terapii dvojkombinací Sulfadiazine, Pyrimethamine ještě v průběhu gravidity i bez amniocentézy. Jste-li z Prahy, můžete se obrátit na mě, kontakty mohu zaslat mailem.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 161
Dobrý den. Jsem v 22tt. Gynekolog mi na otázku zda je vhodné provést toxo test (máme doma kočky) řekl, že se to již neprovádí. Nenaléhala jsem. Mohu na tomto testu trvat, popř. o odběr požádat praktického lékaře, nebo si ho bez žádanky nechat udělat v nějaké laboratoři? Předem děkuji za odpověď.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Testy na toxoplasmózu v těhotenství bohužel nejsou v naší republice povinné a záleží na erudovanosti a odbornosti Vašeho gynekologa, zda Vám tento test nabídne či nikoliv. To, že \"se to již neprovádí\" není pravda, naopak, problém je spíše ve finanční náročnosti tohoto vyšetření, kterému se někteří gynekologové brání. Zkuste požádat o test svého praktického lékaře nebo se obraťte na infekční oddělení nejbližší nemocnice. V nejhorším případě se Vám může stát, že si vyšetření budete muset hradit sama - vždy ale se žádankou od některého lékaře. Tuto variantu však považuji vzhledem k Vašem stavu za více než nepřípustnou, neboť vyšetření je plně indikováno. Mailem Vám proto ještě zašlu několik kontaktních informací.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 122
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať na zistené hodnoty toxoplazmózy IgM neg. ,IgG poz.94,9. som v 20tt a mám obavy,čo znamenajú. Ďakujem za odpoveď.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Nemějte strach, vaše výsledky znamenají, že jste toxoplasmózu prodělala před delší dobou, a to nejméně před rokem ( aniž jste o tom věděla) a nyní jste paměťovými protilátkami chráněna proti infekci nové ( a budete až do konce života). Vaše současné ani žádné budoucí těhotenství není a nebude toxoplasmózou ohroženo, žádné další kontroly nejsou potřeba.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 47
Dobrý den paní doktorko, jsem ve 34.tt a chtěla bych vědět, jestli je možné se nakazit toxoplasmozou, když jsem vařila (pracovala se syrovým vepř. masem) a přitom se píchla do prstu a tekla mi krev? Je možné touto cestou se nakazit nebo bych to musela vyloženě sníst? A případně za jak dlouho bych musela od této doby na odběr, kdyby to bylo nutné? Děkuji mockrát za Vaši odpověd i čas.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Vámi uvedený způsob přenosu infekce je málo pravděpodobný, obzvlášť pokud jste si ránu běžně ošetřila, i když zcela vyloučit nelze. Daleko větší riziko by bylo, kdybyste syrové maso, které obsahuje oocysty, snědla. Nemějte ale strach, pokud by přece k přenosu infekce v takto pokročilém těhotenství došlo, riziko závažnějšího postižení plodu již není. V klidu si užijte zbytek těhotenství a pokud chcete mít jistotu, požádejte lékaře, u kterého budete rodit, o odběr Vás a děťátka hned po narození ( to bych doporučovala i pokud Vám odběr dosud dělán nebyl, či byl negativní ). Pokud by se poté toxoplasmóza u vašeho dítěte prokázala, lze ji s velmi dobrým efektem léčit.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 83
Dobrý den,chci se zeptat zda tyto výsledky na toxoplazkozu jsou normální-bylo to děláno nějakou metodou asi KFR 1:5pozitivní,IgA- negativní, IgG 4,36 můžete se k tomu vyjádřit děkuji Michal Ševčík

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Vámi uvedené informace nejsou kompletní, bohužel mi chybí stěžejní údaj, a to hodnota protilátek IgM ( hlavní marker akutní fáze). Z toho, co mám k dispozici nelze závěr jasně udělat, máme následující možnosti - pokud k tomuto složení bude IgM negativní, což předpokládám, pak se jedná o starou infekci prodělanou před delší dobou, nyní tedy chronickou fázi toxoplasmozy s přetrvávajícími paměťovými protilátkami IgG (pro tuto variantu svědčí i negativita IgA a nízký titr KFR 1:8). Ovšem pokud budou protilátky třídy IgM pozitivní, značí nález fázi akutní či subakutní a o přesnějším určení rozhodne výše protilátek IgM či dynamika protilátkové odpovědi dle kontrolního odběru.

MUDr. Markéta Geleneky
Předchozí | 1131 132 133 134 | Následující

Vaše otázka:
Zadejte kód:
Email: 1

1 - nepovinné, v případe poskytnutí se použije na zasláni odpovědi

Dotazy na téma toxoplasmóza a těhotenství prosím pokládejte zde na našem novém webovém projektu, kde se také dozvíte mnoho jiných užitečných informací.

V ostatních případech můžete dotazy pokládat zde, pomocí formuláře na konci stránky.