Otázky a odpovědi

Dotazy na téma „toxoplasmóza a těhotenství“ prosím pokládejte zde.

Jinak využijte formulář na konci této stránky.

Vyhledávání v otázkach: výsledků na stránku:
Předchozí | 1 2 3169 | Následující
Otázka číslo: 1313
Dobrý den, byla mi zjištěna toxoplasmoza v 12 týdnu těhotenství - první odběr IgM 1,366, IgG 0,156 - druhý odběr 14 dnu poté KFR 8, IgM 1,338, IgA0,330, IgE 0,131 a IgG 0,131 - hned po prvním odběru nasazeny Antibiotika Rovamycine a byla jsem odeslána na unfekční oddělení do FNKH...ale nikdo mi přesně neřekl, jestli mám akutní fázi, nebo prodělanou dříve nebo jaké jsou teda možné následky - nikdo se mi přesně nevyjádřil, Děkuji

Vaše hodnocení odpovědi: +1

Positive Negative

Dobrý den, nejprve se podívejte na hodnoty IgG a IgE z druhého odběru - zde asi máte chybu, jen těžko budou hodnoty totožné. Každopádně pokud jsou IgG pod cca 0,9 a tedy hodnoceny jako negativní, pak se o akutní fázi nejedná. Pozitivita IgM je jen nespecificky/falešně pozitivní, což není pro těhotenství problém - s toxoplasmozou jste se totiž nikdy nesetkala.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1312
Dobrý den, vrtá mi hlavou toxoplazmozu u kojenců. Máme doma nedokonešené miminko o 7 týdnů. Žádnou kočku doma nemáme, ale moje mamka i tchýně ano. Když k nám jedou vždy si umyjí ruce, ale i tak když si malého chovají bojim se, jak si ho na sebe přimáčknou, aby se nenakazil z jejich oblečení...Uplně nevim jeslti si vždy berou čisté věci když k nám jedou. A ráda bych se zeptala jak je to s masem. Vždy si poté myji ruce, ale i tak ho krájím v místě kde jsou uvedle třeba nachystané lahvičky a bojim se, aby to na to nějak necáklo( jsou přikryté, ale člověk v rychlsti mnohdy udělá kravinu) a malý se tak nenekazil. Případě jak by se to u kojence poznalo? Moc děkuji, snad chápete můj dotaz a přeji krásný den.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Dobrý den, myslím že si děláte zbytečně starosti. Dodržujte základní hygienu rukou - mytí před příparvou i po přípravě jídla, zejména masa-tam vždy použijte teplou vodu, nekrájejte zeleninu na stejném prkénku jko jste dělal maso, měňte i nože. Více není potřeba. Nějaký přenos přes oblečení není reálný. Stejně tak cáknutím vody se nákaza nepřenese.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1310
Dobrý den, paní doktorko. Po dlouhém hledání na internetu jsem narazila na Vaši poradnu. Chtěla bych se zeptat na jednu věc. Je to možná hloupost, ale mě to nějak nedá. Za dva týdny mám termín porod. Několikrát za těhotenství jsme si objednali z restaurace pizzu, naposledy včera. Na té jeho byla čerstvá rukola. Potom, co jsme dojeli, mě napadlo, že tu pizzu asi nejspíš krajeli stejným kolečkem, jako tu moji. Nějak mě to nejde z hlavy. Je takovýmto způsobem možná nákaza listeriozou, kdyby ta rukola nebyla umyta? Děkuji za odpověď. Magda

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

To by byl opravdu raritní přenos, toho bych se tedy neobávala.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1309
Dobrý den paní doktorko, je možné nakazit se toxoplazmózou při vybírání plevelu v záhonech bez rukavic? Všimla jsem se, že mám i drobnou ranku na ruce.Po té jsem si ruce umyla, ale i tak mám obavy z možné nákazy. Děkuji

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Dobrý den, pokud jste si ruce dobře umyla, neměla bych strach. Přenos přes kůži je raritní. Spíš je rizikové, když byste se najedla neumytýma rukama, jinak ne.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1308
Dobrý den, paní doktorko. Procetla jsem si dotazy ve vaší poradne a podobný, jako je ten můj jsem nenašla. Chtěla bych se zeptat na jednu věc, která mě už týden trápí a nemůžu se te obavy zbavit. Jsem teď ve 37. tt těhotenství a celou dobu si dávám velký pozor na to, co jim a na přípravu jídla. Testy na toxoplasmoza jsem si nechala udělat v každém trimestru, z té jsem totiž měla velký strach. Teď, jak se blíží porod, jsem víc nesva a nervózní a řeším věci, které mě třeba předtím vůbec nenapadly. Navíc na mě na internetu vyskočil článek o listerioze v těhotenství a bohužel jsem se neubránila a přečetla ho. Manžel chodí ven běhat a v tomto počasí přijde dost často zablaceny, moc to neřeší, takže trousi hlínu všude. Já to ne úplně vždy stihnu hned uklidit. Máme kočku, žije jen v bytě, ale chodí úplně všude. Napadlo mě, jestli není možné, nakazit se listeriozou, když se kočka proběhne v té hlíně v chodbě a pak skočí třeba na stůl nebo pohovku? Další věc je hlína od pokojových rostlin. Nedávno jsem si všimla, že jak si manžel s kočkou hrál, tak prevrhli květináč. Hlínu tedy uklidil, ale stejně v ní kočka asi politala. Plyne z těchto situaci nějaké riziko nákazy? Kdybych třeba sáhla na místo, kde před tím šla kočka a pak třeba tou rukou jedla susenku nebo něco jiného? Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem děkuji za odpověď.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Riziko nákazy touto cestou je naprosto zanedbatelné a vůbec bych se tím nezabývala.

MUDr. Markéta Geleneky
Předchozí | 1 2 3169 | Následující

Vaše otázka:
Zadejte kód:
Email: 1

1 - nepovinné, v případe poskytnutí se použije na zasláni odpovědi