Otázky a odpovědi

Dotazy na téma „toxoplasmóza a těhotenství“ prosím pokládejte zde.

Jinak využijte formulář na konci této stránky.

Vyhledávání v otázkach: výsledků na stránku:
Předchozí | 1 2 3174 | Následující
Otázka číslo: 1344
Dobrý den, v 26tt mi na mou žádost udělali testy na toxo. Výsledek mi sdělili takto: IgG: 212,80 a IgM: 0,30 - jedná se o obraz prodělané latentní infekce parazitem Toxoplasma Gondi. Bylo mi řečeno,že IgM je negativní,a to je důležité. Nicméně mě to velmi vyděsilo,protože nevím,jestli jsem to prodělala v těhotenství nebo před ním. Dá se to podle stáří těhotenství a výsledných hodnot nějak poznat? Někdy od 12tt mě extrémně bolívalo nárazově pravé oko a od té doby se mi neustále vrací problémy s dutinami,které začnou bolestí kolem oka,následuje vysmrkání žilek krve doprovázené bolestí v krku a v oblasti očí vždy na jedné straně,bolest hlavy,rozmazané vidění chvílemi,nakonec vysmrkávání zeleného až hnědého hlenu. To vše se opakuje od cca 12tt až doposud v třítýdenních intervalech. Podobně se to děje i mému synovi. Ten si taky si stěžoval jednu dobu,že ho pálí oči. Může to nějak souviset? Na ORL nám jen řekli,že dutiny a rýma s toxo nemá nic společného. Původně jsem příznaky nachlazení léčila přírodně,ale pak už mi to nepřišlo normální,tak jsem začala pátrat po příčině. V 26tt mi tedy zjistili toxo,ale díky stěhování měním gynekoložku a jdu k ní až 24.4. Původní gynekoložka mě jen odkázala na tu stávající. Nová gynekoložka mi jen řekla,že je důležité,že IgM nemám pozitivní. Když jsem se ptala,jestli jsem to prodělala v těhotenství,řekla mi,že to by byla ještě hodnota IgM daleko vyšší a objednala mě až na běžnou kontrolu na ten konec dubna. Teď jsem v 28tt na Orl mi neudělali žádné podrobné vyšetření. V pondělí jdu k obvodního lékaři já sama i se synem. Zajímá mě Váš názor na celou situaci a hlavně mě tíží tyto otázky: 1. Lze podle zjištěných hodnot a stáří těhotenství zjistit,jestli jsem prodělala toxo před těhotenstvím nebo až v průběhu? 2. Měla bych podstoupit nějaká další vyšetření a konzultace? A jaká? 3. Měl by být na toxo otestován i můj syn? Děkuji předem za odpověď.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Toxoplasmozu jste prodělala minimálně rok před odběrem, ale klidně i dlouhé roky před ním - tedy určitě před otěhotněním. Lékaři mají pravdu. Není potřeba to nijak jinak testovat či ověřovat, je to prostě jasné. S uvedenými obtížemi toxoplasmoza nesouvisí.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1343
Dobrý den, děkuji za Vaše stránky. Pro mě i mé okolí to byla a je skvělá osvěta. Potřebovala bych se poradit a zřejmě i uklidnit. Co jsem těhotná, jsem hroznej strašpytlík. V těhotenství jsem byla testována na toxo, nějak mezi 26 - 27 tt a vše negativní. Teď jsem 31 tt a přistihla jsem se u jedné pitomé situace - dala jsem maso na panvičku, syrové ho promíchala (vařečkou). Za 15 minut jsem ho ochutnávala, ale měla jsem asi slabou chvíli a maso ochutnala tou vařečkou, kterou jsem předtím zamíchala to syrové maso. Teď se cítím ze své komfortní zóny. Další situaci, co si vybavím, tak že jsem syrové maso na pánvi zamíchala, vařečku odložila.. Pak Opět promíchala a hodila k umytí.. Pak si vzala nové náčiní, odložila NA TO STEJNÉ MÍSTO jako původní náčiní (část kuchyňské linky) a pak opět maso ochutnala. Tak mám teď trochu strach z křížené kontaminace. Snažím se uklidnit tím, že maso je z velkochovu a (snad) by se ke zvířátkům neměl kočičí trus dostávat. Děkuji za Vaši odpověď.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Dobrý den, žádnou u popisovaných situací nevidím jako nějak významně rizikovou. Pokud Vás to ale takhle stresuje, tak se ještě jednou naberte kolem 34.-36.tt, víc asi poradit nelze.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1341
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda je v těhotenství z hlediska toxoplasmózy riziková konzumace sýra Parmezán (ze syrového mléka)? A případně pokud by byl 5 - 10 minut pečený v troubě na těstě? Děkuji.

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Rizikové jsou všechny sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka, ale stran toxoplasmozy je riziko minimální. Zapečení v troubě stačí.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1340
Dobrý den, na konci 24 tt jsem mi praktická lékařka nechala udělat rozsáhlé krevní testy, včetně toxo. Vysledky jsou následující : IgG - 1,8 kU/I LgM - 0,1 kU/l LgE - 0,45 arb.j. Říkala, že ta hodnota lgG je hraničně vyšší. Ale že je hlavní, že ten zbytek je negativní. Posila mě však na infekční. Prosím o konzultaci. Děkuji.

Vaše hodnocení odpovědi: +1

Positive Negative

Dobrý den, hodnota 1,8 kU/I není obvyklá - záleží tedy jen na laboratoři, zda je hodnocena jako negativní či pozitivní. Pokud je pozitivní, případně hraniční - prodělala jste toxoplasmozu někdy v minulosti. Pokud negativní, toxoplasmozu jste nepodělala. Tak či tak to není nic, co by akutně ohrožovalo vaše těhotenství.

MUDr. Markéta Geleneky
Otázka číslo: 1339
Dobrý den, co lze vyčíst prosím z výsledků? Že jsem ji nikdy neměla?Nebo mám protilátky? S_Toxoplasma IgG: 0,1 kU/l; S_Toxoplasma IgM: 0,07 kU/l; Moc děkuji

Vaše hodnocení odpovědi: +0

Positive Negative

Nikdy se jste se s toxoplasmozou zatím nesetkala, žádné protilátky nemáte.

MUDr. Markéta Geleneky
Předchozí | 1 2 3174 | Následující

Vaše otázka:
Zadejte kód:
Email: 1

1 - nepovinné, v případe poskytnutí se použije na zasláni odpovědi