Pár kapek krve stačí aneb několik slov o diagnostice toxoplasmózy


Pojďme si tedy probrat možnosti, jak zjistit, zda právě proděláváme akutní či jinou fázi toxoplasmózy. Je to vcelku jednoduché. Stačí krevní odběr, odeslaný do některé z mnoha laboratoří v ČR, které tyto vzorky zpracovávají. K tomu, abychom co nejpřesněji stanovili fázi infekce, je většinou potřeba odebrat krev ještě jednou po 2–3 týdnech, a to k určení dynamiky protilátkové odpovědi. Výsledky tohoto vyšetření by měl hodnotit lékař s infekční specializací, který zhodnotí nejen “čísla”, ale i odpovídající klinický nález. V případě nejasných výsledků máme naštěstí ještě k dispozici tzv. Národní referenční laboratoř v Praze, která sporné vzorky zpracuje s nejvyšší přesností a výsledek potvrdí či vyvrátí.

Nejdůležitější je tato kapitola pro naše budoucí maminky. V ČR totiž dosud neexistuje povinný těhotenský screening tohoto onemocnění, neboli nařízení o povinnosti odběru všech těhotných žen v určitém stadiu gravidity k vyloučení akutní fáze toxoplasmózy. Důvodů je několik, dominují zřejmě ty finanční. Vše tedy záleží na přístupu vašich gynekologů, zda vám toto vyšetření provedou či nikoliv.

V ostatních evropských i zámořských státech je situace rozdílná a vesměs screeningové programy existují. Největší zkušenosti s tímto onemocněním mají tradičně jihoevropské státy v čele s Francií, Itálií, Španělskem, také střední Evropa ( zejm. Rakousko, Německo) i mnoho jiných. Dosud neexistují žádná guidelines, tedy všeobecně doporučované postupy, jak toto onemocnění diagnostikovat a léčit. Může se vám tedy stát, že jinak se bude postupovat v Paříži a jinak v New Yorku, ale nejen to – rozdíly jsou i v rámci jednoho státu či dokonce města.

Jaká situace tedy může nastat a kdy vůbec vyšetření provádět? Níže uvedená doporučení považuji za nejvhodnější a dle mé osobní zkušenosti nejpřínosnější. Každá žena v těhotenství by měla být poprvé vyšetřena nejpozději koncem prvního trimestru ( tedy do konce 12.týdne) – pokud bude vyšetřena ještě před otěhotněním, o to lépe. Výsledky mohou být zhruba následující:

1. máte tvz. anamnestické či paměťové protilátky – tedy jste se s infekcí setkala již v minulosti a vaše těhotenství není nyní ohroženo. Další odběry nejsou potřeba, znovu se infekcí nenakazíte, pokud nepůjde o reaktivaci ( znovuvzplanutí infekce při velmi těžkých onemocněních imunitního systému – viz předchozí články)

2. proděláváte akutní fázi toxoplasmózy či podezření na ni – prosím obraťte se co nejdříve na infekční oddělení nejbližší nemocnice a svěřte se do péče odborníka, je potřeba vás zajistit antibiotiky a dokončit diagnostiku a následně ev. léčbu onemocnění. Žádný strach, při dobře vedené léčebné strategii ( viz příští příspěvek ) můžete být vy i vaše děťátko v pořádku.

3. protilátky zatím nemáte – tedy jste se s infekcí dosud nesetkala – vy patříte mezi ohrožené skupiny, můžete se tedy infekcí ještě nakazit, je potřeba dodržovat hygienickoepi­demiologická opatření ( viz předchozí články) a zejména být i nadále kontrolována – nejvhodněji opakovanými odběry v každém zbývajícím trimestru těhotenství, abychom eventuální proběhlou primoinfekci odhalili.

Uvedená schemata jsou základní a zobecněná, existuje i několik možností “mezi”. Je potřeba, aby váš nález opravdu hodnotil erudovaný lékař ( jedná se kombinaci vícečetné protilátkové odpovědi zpracované několika metodami ).

Další postupy máme v případě, že dospějeme k závěru, že opravdu došlo k vzniku infekce až v průběhu těhotenství a musíme tedy vyloučit možnost transplacentárního přenosu onemocnění na vaše děťátko – tedy riziko kongenitální ( vrozené) toxoplasmózy. A o tom zase příště.

Komentář nepovolen.