Tatarák - ano či ne? aneb Jak se nakazit toxoplasmózou, aniž by byla kočka na obzoru


Pojďme tedy pokračovat v našem povídání, tentokrát o možnostech přenosu této infekce.

Jak již bylo řečeno v předchozím článku, na začátku řetězce musí být opravdu kočka. Pokud ona sama prodělává akutní toxoplasmovou infekci, dochází v jejím zažívacím traktu ( konkrétně ve střevě) k pohlavnímu množení parazita,  což trvá cca 3–5dnů a následně vyústí ve vylučování tzv.oocyst trusem do okolí. Tato fáze trvá asi 1–3týdny, avšak samotné vyloučené oocysty ještě nejsou infekční, k této přeměně dochází až jejich další úpravou, tzv.sporulací, která trvá dle podmínek prostředí asi 1–3 týdny a následně tato infekční stadia přetrvávají v okolí několik měsíců.

Jak tedy dojde k přenosu nákazy? Pokud máte domácí kočky, které nepřichází do kontaktu s těmi venkovními, nejedí syrové maso a jsou pravidelně vyšetřovány a přeléčovány ohledně parazitoz ( bližší info Vám podají spíše veterináři), není toto riziko až tolik vysoké jako v prostředí s kočkami divokými, avšak přesto buďte opatrní při čištění kočičích záchodků, a to zejména vy, budoucí maminky. Stejně tak pozor na práci na zahradě bez rukavic, neboť v půdě může být zbytek kočičího trusu, který se stejně dobře může dostat i na zeleninu, která nebyla dobře omyta před konzumací ( a nevěřte ani luxusním restauracím!). No a co třeba syrové maso? Pokud oocystu sní místo Vás některé z domácích užitkových zvířat ( vepřový a hovězí dobytek, ovce, králík, stejně jako drůbež), prodělají infekci jako my, toxoplasmy se usídlí ve svalech, a když toto maso následně dostatečně tepelně neupravíme a sníme, můžeme se nakazit. Takže opět hlavně budoucí maminky pozor na tataráky, bifteky, karbanátky či ochutnávání syrové sekané, nemusí se vyplatit. Stejně nebezpečná může být samotná manipulace s masem při úpravě.

Přenos interhumánní ( tedy z člověka na člověka) je raritní, možný vpodstatě pouze přímou krevní transfúzí v akutní fázi onemocnění, nakažený člověk tedy není pro své okolí nebezpečný. Druhou možností je však přenos transplancentární, tedy v průběhu těhotenství přenesení infekce z maminky na plod – a o tom zase příště.

Na závěr ještě přehled preventivních hygienicko-epidemiologických opatření zejména pro budoucí maminky:

Prevence přenosu infekčních oocyst
– omývání ovoce, zeleniny před konzumací
– ochrana jídla před mouchami, švábi apod.
– vyhnout se kontaktu s materiály, které jsou potenciálně kontaminovány fekaliemi koček, případně používání rukavic při manipulaci s takovými materiály
– dezinfikovat kočičí výkaliště vařící vodou (5 min.)
– doma chované kočky nekrmit syrovým masem, ev.veterinárně vyšetřit
Prevence infekce z masa, vajec a mléka
– dostatečná tepelná úprava masa
– nedotýkat se sliznice úst a očí při manipulaci se syrovým masem
– umývat se ruce po manipulaci se syrovým masem
– umývat kuchyňské povrchy, které přišly do styku se syrovým masem
– vařit vejce, nepít nepasterizované nebo nesvařené mléko

Prevence vzniku kongenitální toxoplasmozy a kompletní sekundární opatření – o tom bude ještě řeč příště :)

Komentář nepovolen.