Archív za Červenec, 2007

Budoucí maminky - klid!!!

Dovolená se blíží, ale ještě než opustím hranice, rozhodla jsem se napsat několik řádků pro budoucí maminky, jak jsem slíbila.

Tedy- co všechno nám může Toxoplasma vyvést, když jsme v jiném stavu… Toxoplasmoza bývá řazena mezi komplikace, které mnohé maminky děsí, což bývá ještě podpořeno různorodými informacemi, které obdrží od svých kamarádek, babiček, z internetu a někdy bohužel i od svých ošetřujících lékařů, a to jak praktických, tak gynekologů. Ve skutečnosti to není zdaleka tak zlé, ale je potřeba vědět několik věcí…

Číst dál »

Bez komentáře

Chřipka nebo toxoplasmóza? aneb Jak poznat, že bojujeme s parazitem

Takže – jak poznáme, že bojujeme s Toxoplasmou? No věřte, většinou velmi obtížně, v čemž je právě zrádnost tohoto onemocnění. Séropozitivitu ( tedy přítomnost protilátek proti toxoplamóze v krvi ) má 25–38% lidí v ČR. A to není zdaleka výjimečné. Naopak- daleko vyšší procento vykazují jihoevropské státy, v čele s Francií a Itálií, což je dáno nejen jinými zdravotními, hygienickými a dietními návyky, ale i přístupem k diagnostice.

Číst dál »

,

Bez komentáře

Tatarák - ano či ne? aneb Jak se nakazit toxoplasmózou, aniž by byla kočka na obzoru

Pojďme tedy pokračovat v našem povídání, tentokrát o možnostech přenosu této infekce.

Jak již bylo řečeno v předchozím článku, na začátku řetězce musí být opravdu kočka. Pokud ona sama prodělává akutní toxoplasmovou infekci, dochází v jejím zažívacím traktu ( konkrétně ve střevě) k pohlavnímu množení parazita, což trvá cca 3–5dnů a následně vyústí ve vylučování tzv.oocyst trusem do okolí. Tato fáze trvá asi 1–3týdny, avšak samotné vyloučené oocysty ještě nejsou infekční, k této přeměně dochází až jejich další úpravou, tzv.sporulací, která trvá dle podmínek prostředí asi 1–3 týdny a následně tato infekční stadia přetrvávají v okolí několik měsíců.

Číst dál »

Bez komentáře