Archív pro rubriku O Toxoplasmóze

Šimonkův příběh

Příběh ze života o tom, kvůli čemu vznikly tyto stránky. O tom, jak prevence může ovlivnit život. Děkuji statečné mamince, že se sama snaží pomáhat a sdílením své zkušenosti upozorňuje na problematiku toxoplasmózy v těhotenství.
simonkuv-pribeh2

Zdílejte na Facebook

Číst dál »

Bez komentáře

Spolupráce s ABCtěhotenství - 20% sleva pro Vás!

Naše Poradna pro infekce v těhotenství zahajuje spolupráci s webem ABCtěhotenství.
Díky ní můžete získat slevu na naše služby!
Čtenářky webu ABCtěhotenství mohou v rámci naší spolupráce  získat slevový kód, který nabízí 20% slevu na všechny naše služby (s výjimkou cen za samotné odběry).
Jedná se tedy o slevu z ceny za sestavení screeningu (mailem, osobně či videokonferencí), za osobní konzultace, za poplatky při objednání jednotlivých odběrů.
Více o akci [...]

Číst dál »

Bez komentáře

Národní doporučení pro diagnostiku a léčbu toxoplasmózy

Tak jsme se konečně propracovali k dokončení národních guidelines. Zejména pro kolegy lékaře.
https://www.infekce.cz/DoporToxo17.htm

Zdílejte na Facebook

Číst dál »

Bez komentáře

Poradna pro infekce v těhotenství

NÁŠ NOVÝ PROJEKT PRO TĚHOTNÉ JE TU!

Zdílejte na Facebook

Číst dál »

Bez komentáře

Akutní toxoplasmóza v těhotenství - co s tím?

Pojďme tedy pokračovat dále v našem povídání. Dostali jsme se do fáze, kdy nám byla diagnostikována akutní toxoplasmóza v kterékoliv fázi těhotenství. Co tedy s tím?

Číst dál »

,

Bez komentáře

Pár kapek krve stačí aneb několik slov o diagnostice toxoplasmózy

Pojďme si tedy probrat možnosti, jak zjistit, zda právě proděláváme akutní či jinou fázi toxoplasmózy. Je to vcelku jednoduché. Stačí krevní odběr, odeslaný do některé z asi 12 laboratoří v ČR, které tyto vzorky zpracovávají. K tomu, abychom co nejpřesněji stanovili fázi infekce, je většinou potřeba odebrat krev ještě jednou po 2–3 týdnech, a to k určení dynamiky protilátkové odpovědi. Výsledky tohoto vyšetření by měl hodnotit lékař s infekční specializací, který zhodnotí nejen “čísla”, ale i odpovídající klinický nález. V případě nejasných výsledků máme naštěstí ještě k dispozici tzv. Národní referenční laboratoř v Praze, která sporné vzorky zpracuje s nejvyšší přesností a výsledek potvrdí či vyvrátí.

Číst dál »

Bez komentáře

Budoucí maminky - klid!!!

Dovolená se blíží, ale ještě než opustím hranice, rozhodla jsem se napsat několik řádků pro budoucí maminky, jak jsem slíbila.

Tedy- co všechno nám může Toxoplasma vyvést, když jsme v jiném stavu… Toxoplasmoza bývá řazena mezi komplikace, které mnohé maminky děsí, což bývá ještě podpořeno různorodými informacemi, které obdrží od svých kamarádek, babiček, z internetu a někdy bohužel i od svých ošetřujících lékařů, a to jak praktických, tak gynekologů. Ve skutečnosti to není zdaleka tak zlé, ale je potřeba vědět několik věcí…

Číst dál »

Bez komentáře

Chřipka nebo toxoplasmóza? aneb Jak poznat, že bojujeme s parazitem

Takže – jak poznáme, že bojujeme s Toxoplasmou? No věřte, většinou velmi obtížně, v čemž je právě zrádnost tohoto onemocnění. Séropozitivitu ( tedy přítomnost protilátek proti toxoplamóze v krvi ) má 25–38% lidí v ČR. A to není zdaleka výjimečné. Naopak- daleko vyšší procento vykazují jihoevropské státy, v čele s Francií a Itálií, což je dáno nejen jinými zdravotními, hygienickými a dietními návyky, ale i přístupem k diagnostice.

Číst dál »

,

Bez komentáře

Tatarák - ano či ne? aneb Jak se nakazit toxoplasmózou, aniž by byla kočka na obzoru

Pojďme tedy pokračovat v našem povídání, tentokrát o možnostech přenosu této infekce.

Jak již bylo řečeno v předchozím článku, na začátku řetězce musí být opravdu kočka. Pokud ona sama prodělává akutní toxoplasmovou infekci, dochází v jejím zažívacím traktu ( konkrétně ve střevě) k pohlavnímu množení parazita, což trvá cca 3–5dnů a následně vyústí ve vylučování tzv.oocyst trusem do okolí. Tato fáze trvá asi 1–3týdny, avšak samotné vyloučené oocysty ještě nejsou infekční, k této přeměně dochází až jejich další úpravou, tzv.sporulací, která trvá dle podmínek prostředí asi 1–3 týdny a následně tato infekční stadia přetrvávají v okolí několik měsíců.

Číst dál »

Bez komentáře

Seznamte se … Toxoplasma gondii

Jak jste se již pravděpodobně z rozmanitých zdrojů dozvěděli, toxoplasmózu způsobuje parazit jménem Toxoplasma gondii. Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi z evoluční teorie tohoto organismu, ale zmíním spíše několik zajímavostí. Poprvé byla toxoplasma nalezena v r.1908, ale teprve v r.1923 bylo potvrzeno její zařazení jako lidského parazita, a to českým lékařem Janků. Patří do kmene Apicomplexa, stejně tak jako i např. plasmodia způsobující malárii. Jedná se o poměrně složitý systém ( na svůj stupeň vývoje) se schopností částečné manipulace se svým (mezi)hostitelem- tedy s námi.

Číst dál »

,

Bez komentáře