Otázky a odpovědi

Dotazy na téma „toxoplasmóza a těhotenství“ prosím pokládejte zde.

Jinak využijte formulář na konci této stránky.

  Vyhledávání v otázkach: výsledků na stránku:
   Otázka číslo: 1296
   Dobry den pani doktorka. V 14tich rokoch som prekonala toxoplazmozu (skoro rok vysoke horucky a silny opuch uzlin) a bola som preliecena na infekcnom oddeleni. Po 18tich rokoch mi stale pretrvava pozitivne IGM. Na infekcnom ma ubezpecovali, ze to nic nie je. No momentalne bojujem s chorobou, ktora sa mi naozaj na tu toxoplazmozu dost podoba. Uz vyse 2 mesiacov bolesti a zapal hrdla (kultivacia z hrdla a nosa negativna), zvacsene a bolestive uzliny pod sankou a pod bradou, unava, silne potenie. Bola som preliecena 10 tyzdnov antibiotikami (doxyhexal 5 tyzdnov, azitromycin 4 balenia ) kvoli borelioze. Pri uzivani azitromycinu sa rozbehla bolest hrdla, vytok z usi a nastako zdurenie uzlin. Uz presli 2 mesiace a stale ma boli hrdlo, mam zdurene uzliny (2,5 cm), vodnaty vytok z usi, silna unava a svalove zasklby. Mononukleozu mam negativnu v IGM, pozitivnu v IGG. Cize aktualne sa o mononukleozu nejedna. Co ss tyka boreliozy, uznju viac lekari nechcu liecit, udajne liecba musela postacovat. Prosim, je mozne ze sa u mna skutocne mohla reaktivovat toxoplazmoza? Kedze priznaky by sedeli a IGM mam uz dlhodobo pozitivne, aj IGG je pozitivne. Podrobnejsie vysledky nemam kedze na infekcnom sa na tuto temu so mnou odmietaju bavit a nepripustaju takuto moznost (testy robila obvodna, tento labak nerobi aviditu, KFR a pod.) . Dakujem

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, o reaktivaci toxoplasmozy se opravdu nejedná, ta vypadá zcela jinak. Pozitivní protilátky IgG budete mít doživotně, IgM budou nejspíše nespecifické, tedy při jiném probíhajícím onemocnění. Je potřeba komplexní vyšetření infektologické a imunologické, při nejasnostech ev. i hematologické, ale toxoplasmoza za tím opravdu není.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1295
   Dobrý den. Paní doktorko, mám na Vas otázku. Jelikož jsem těhotná, dávám si velký pozor na pečlivě mytí ovoce a zeleniny a přípravu masa. Doteď jsem byla celkem v klidu, dnes jsem ale sledovala přítele u mytí nádobí a jaksi jsem znervoznela. Nejprve umyl prkénko od syrového vepřového masa a pak vesele pokračoval ve stejných rukavicích (kvůli atopickemu ekzému) a stejnou houbickou zbytek nádobí. Vše umyval jarem a teplou vodou. Vtipné je, že pak ještě myl mysky našeho kocoura, sice jinou houbičkou, ale opět ve stejných rukavicích. Kocour je jen domácí a ji pouze granule, takže ten ok. Moje otázka je, jestli se z takto umyteho nádobí můžu já nebo kocour nakazit toxoplazmózu? Děkuji za odpoved

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Myslím, že neexistuje nikdo, kdo by měl zvlášť houbičku na prkénko a zvlášť na jiné nádobí. Základem prevence je mechanická očista oocyst z povrchu, tedy v podstatě stačí proud vody. V tomto ohledu výše uvedené za riziko nepovažuji.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1292
   Dobrý den, paní doktorko, Předem bych chtěla moc poděkovat, za informace, které na blogu máte. Nikde jinde se totiž takto srozumitelnesehnat nedají. Jsem v 17. týdnu těhotenství. Dnes jsem loupala cibuli a zapomněla jsem si vzít rukavice kvůli rance na hřbetě ruky. Kůže mi praskla před pár dny kvůli atopickemu ekzému. Ted už byla suchá, ale úplně zahojena ještě ne. Cibule byla že supermarketu, a možná na ni byla i nějaká hlína. Chtěla jsem se zeptat, zda se dá takto nakazit toxoplazmózu? Na tyto věci si dávám pozor, ale toto mi nějak uniklo. Jinak před otěhotnenim jsem byla na testech, ty byly negativní. Tato příhoda mě teď dost trápí. Moc děkuji za názor a přeji pěkný den.

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, touto cestou se toxoplasmozou nenakazíte.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1291
   Dobrý den, paní doktorko. Jsem těhotná 13+4. Minulý týden jsem se v pražské laboratoří SYNLAB nechala jako samoplatce testovat na toxoplasmosa. Můj gynekolog mi totiž odmítl vyšetření udělat, že se to prý automaticky nedělá. Výsledky z laboratoře jsou: IgM <3,00 AU/ml ref. mez <10; IgG <3 IU/ml ref. mez <7,2. Zaver: protilátky nezjisteny. Myslím si ale, že tam chybí igE a IgA. Chtěla jsem se zeptat, zda mi můžete doporučit nějakou jinou spolehlivou laboratoř v Praze, kam bych případně mohla jako samoplatce? Pak bych se ještě chtěla zeptat na jednu věc. Dle těch výsledků jsem tedy seronegativni. Z toxoplasmy jsem poněkud úzkostna a včera se mi stala taková příhoda, tak jestli mi k tomu můžete říct Vas názor. Jeli jsme s manželem na výlet autem a já si do termosky udělala caj. Manžel dal věci do kufru. Po výletě jsem vracela termosku do kufru auta a všimla si v nějm jehličí a kousků hlíny. Když jsem se ptala, co to je, řekl, že měl v kufru nějaké sazenice od rodičů a že se mu tam hlína vyspala. Prý to ale vyklepal. Kousky hlíny tam ale vidět byly. Rodiče mají dvě venkovní kočky a ty jistě chodí na záchod do toho záhonů. Ta terrmoska s čajem byla v kufru a já z ní celou dobu pila. Je reálné možné se takto toxoplazmózu nakazit? Kdyby se třeba kousek hlíny dostal na hrdlo? Další test jsem měla v plánu ke konci 2. trimestru, ale klidně na něj zajdu i dříve. Moc děkuji za pomoc a přeji pěkný den.

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, základní testování IgG a IgM stačí. Další odběr si nechte udělat kolem 20.-22.týdne těhotenství, pak kolem 34.-36.tt (pokud bude opět séronegativita). Příhodu s hlínou za významné riziko nepovažuji.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1290
   Dobrý den paní doktorko, měla bych na Vás prosím dotaz ohledně výsledků. Na gynekologii mi toxoplazmózu netestovali a nechala sem se otestovat sama. Hodnoty jsou - IGG 0,15 (hranice 00-0,90), IGA 0,10 (hranice 0,00-0,90), IGM 0,20 (hranice 0,00-0,90). Závěr je negativní. Chtěla bych se zeptat, zda dle hodnot lze říci, že jsem toxoplazmózu prodělala nebo nikoliv, protože hodnoty jsou takto nízké? Moc Vám děkuji za ochotu.

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, hodnoty jsou negativní, takže jste doposud toxoplasmozu neprodělala.

   MUDr. Markéta Geleneky
  Předchozí | 1 2 3 4 5168 | Následující

Vaše otázka:
Zadejte kód:
Email: 1

1 - nepovinné, v případe poskytnutí se použije na zasláni odpovědi