Otázky a odpovědi

Dotazy na téma „toxoplasmóza a těhotenství“ prosím pokládejte zde.

Jinak využijte formulář na konci této stránky.

  Vyhledávání v otázkach: výsledků na stránku:
  Předchozí | 1 2 3171 | Následující
   Otázka číslo: 1326
   Dobry den, pani doktorko, mam strach z toxoplazmozy a celkove z kocek, kolem naseho panelaku se potlouka treba 5toulavych kocek, kazdy rok maji kotata, nejsou jakoby nici. Mam strach kvuli dceri dvoulete..Na piskoviste ji vubec nepoustim, protoze jsem videla, jak tam primo kocka vykonava svoji potrebu, ani ji na ty kocky nedovoluji sahat...Ale jde mi o to, ze sousedka ma stejne starou dceru, ktera si na tom piskovisti hraje, na kocky saha, dokonce jim saha i na ocas a na zadek, sousedka ji jen rekne, at to nedela a dal to neresi. Mam strach, kdyz by si pak spolu holky hraly, jestli je to pro dceru nejake riziko, kdyz by si s tou holcickou hrala nebo si pujcovala jeji hracky, na ktere treba ona saha rukama od tech kocek...Mam strach je skoro potkat, protoze to samozrejme neohlidam vse...Dekuji

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, dvouleté dítě není nijak významně rizikové a ohlídat vše opravdu nejde. Za mne je pořád lepší se nakazit v dětství, než poprvé až v těhotenství. U dětí jsou průběhy získaných nákaz ve většině případů bez komplikací, mnohdy dokonce naprosto bezpříznakové. Takže bych se toho tolik nebála.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1325
   Dobrý deň pani doktorka, prosím poraďte, jedná sa o toxoplazmózou, som v 12tt a výsledky igA negatívne, igM 1,48 a igG viac ako 200, bola som aj na infektológii, kde ni vyšla avidita ale nižšia neviem presne koľko, nasadili na tri týždne antb. a pani doktorka povedala, že je možnosť že to nemám, ale avidita vyšla nízka z toho dôvodu, že som mohla tú infekciu prekonať takú slabú, že si telo nedokázalo vytvoriť toľko protilátok, čo si prosím o tom myslíte? Môže byť riziko poškodenia plodu? Veľmi sa bojím... Ďakujem za odpoveď, pekný deň.

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Toxoplasmozou jste se nakazila nejspíše dávno před otěhotněním, riziko pro plod bude nízké. Avidita je spolehlivá pouze pokud je vysoká, nízká avidita bohužel z mnoha důvodů validní není. Takže pokud ostatní výsledky do akutní toxoplasmozy nesedí, tak to akutní toxoplasmoza ani přes nízkou aviditu není. S mírným průběhem infekce to ale nijak nesouvisí.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1324
   Dobry den, chtela bych Vas poprosit o radu, staly se mi dve nehody behem dne. Kdyz jsem omyvala zeleninu na polevku, prskla mi voda do oka? Mohu se takto nakazit toxoplazmozou? A druha nehoda se netyka tedy toxoplazmozy, ale manzel ma opar na rtu a prskl mi asi do oka, kdyz mi neco vypravel, ja na opary netrpim, ale igg v krvi mam pozitivni..Ma to nejaky vliv na miminko? Muze ho to ohrozit? A posledni dotaz, cetla jsem, ze opar v oku je nebezpecny, zw hrozi slepota. Hrozi tim prsknutim i neco me? Muzu takto chytit opar do oka? Poznala bych to? Nebo to muze byt bezpriznakove a pak slepota az?

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, nákaza toxoplasmozou je krajně nepravděpodobná. A co se týká oparu, tak pokud máte IgG proti HSV, tak nic nehrozí ani dítěti, ani vám.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1323
   Dobrý den, Mám dotaz ohledně možné nákazy toxoplazmózou. Nedávno jsem si nesla na talíři mrkev, na schodech jsem špatně šlápla a mrkev mi spadla na zem hned vedle kočičího záchodu. Nějak jsem nepřemýšlela a mrkev pouze opláchla. Snědla jsem ji a až poté jsem si uvědomila, že jsem to neměla dělat. Je možné se takto nakazit? Moje kočky jsou pouze domácí, nechodí ven. Nevím jestli mám příznaky, bolí mě dost hlava a myslím, že také cítím uzliny na krku asi 3 dny od te události. Hlava tedy začala bolet hned druhý den a silně. Děkuji za odpověď.

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Pokud jste zeleninu omyla a navíc kočky jsou jen domácí, tak se moc nemáte jak nakazit. Příznaky toxoplasmozy nastupují daleko později, než do 3 dnů, takže ani toto neodpovídá.

   MUDr. Markéta Geleneky
   Otázka číslo: 1322
   Dobrý den, mám ted uz rok kočku, která žije pouze v bytě. Pred tydnem jsem onemocněla, zvětšená uzlina na krku, vyrážka, teploty... lékařka mi udělal test na toxoplazmózu a zjistila, že jsem jí (dle jejich slov) prodělala už driv, ale mám extrémně vysoké hodnoty protilátek ( přesné hodnoty jako uvádí ostatní dámy v poradně nemám bohužel) a řekla mi, ze se to nějak neléčí, pokud nejsem těhotná a to i přesto, že je mi zle. Upřímně nevím moc co mám teď dělat. Lékařka sama o tom moc neví a nemá pro mě žádné rady, a články na internetu o této nemoci mě úprime opravdu vyděsily, moudrá z nich ale nejsem. Žádnou poruchu imunity nemám, ani jiné nemoci o kterých bych věděla, ale příznaky u zdravých lidí prý moc nebývají. Myslíte,ze mám trvat na léčbě,nebo raději prostě čekat než to "vyležím"? Miminko jsme plánovali cca tak za rok, myslíte, že je to pro těhotenství riziko a měli bychom počkat déle? Nekde píšou že je dobře, když to žena prodělá před těhotenstvím ( i když si nejsem jistá jestli je to pravda), nikde se ale nepíše jak dlouho před. Předem děkuji za radu.

   Vaše hodnocení odpovědi: +0

   Positive Negative

   Dobrý den, tak pokud nemáte přesné hodnoty, pak je to věštění z křišťálové koule. Pokud to má být infekce z minulosti a nejedná se tedy o akutní toxoplasmozu, pak také není příčinou zvětšených uzlin a tuto příčinu je potřeba hledat. Samotná výše paměťových protilátek není nijak podstatná. Toxoplasmoza prodělaná před otěhotněním chrání před nákazou v těhotenství - a je tedy výhodnější. Rozumný odstup mezi nákazou a těhotenstvím je 9-12 měsíců. Více opravdu neporadím, pokud nedodáte konkrétní data.

   MUDr. Markéta Geleneky
  Předchozí | 1 2 3171 | Následující

Vaše otázka:
Zadejte kód:
Email: 1

1 - nepovinné, v případe poskytnutí se použije na zasláni odpovědi